Ana sayfa HABER Türkiye Yayıncılar Birliği dikkat çekici konu ve konuklarıyla İstanbul Kitap Fuarı’nda

Türkiye Yayıncılar Birliği dikkat çekici konu ve konuklarıyla İstanbul Kitap Fuarı’nda

PAYLAŞ

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden tek üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

Türkiye Yayıncılar Birliği, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ile birlikte düzenlediği 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda yine, yurt dışından konukların davetli olduğu ve yayıncılık alanında önemli konuların tartışılacağı uluslararası etkinliklerle yer alıyor. Türkiye Yayıncılar Birliği fuar kapsamında 11 Kasım Pazar günü; Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle Güçlü ve Çeşitli Bir Piyasa İçin Sabit Kitap Fiyatı: Fransa Örneği panelini, Frankfurt Kitap Fuarı’nın desteğiyle ise Okuma Kültürü ve Eğitim-Öğretim Kurumlarındaki Uygulamalar: Almanya Örneği panelini gerçekleştirecek. Türkiye Yayıncılar Birliği, TÜYAP iş birliğinde ayrıca 13 Kasım Salı günü illüstratörleri yayıncılarla bir araya getirmek üzere profesyonel bir buluşma düzenliyor.

Güçlü ve Çeşitli Bir Piyasa İçin Sabit Kitap Fiyatı: Fransa Örneği

Türkiye Yayıncılar Birliği, Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla; Türkiye çapında gerek yayıncılık sektöründeki tüm paydaşları gerekse tüm okurları yakından ilgilendiren önemli bir panelin gerçekleştirilmesine öncülük ediyor. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ün yöneteceği Güçlü ve Çeşitli Bir Piyasa İçin Sabit Kitap Fiyatı: Fransa Örneği başlıklı panele; Fransa’dan BIEF-Uluslararası Fransız Yayıncılar Birliği eski Başkanı, ekonomist, sosyolog Jean-Guy Boin ve Fransız Kültür Bakanlığı Kitap Ekonomisi Bölümü Başkanı Rémi Gimazane konuk olacak. 11 Kasım Pazar günü 13.30-14.30 saatleri arasında Karadeniz Salonu’nda gerçekleşecek panelde Boin ve Gimazane, Fransa’daki Sabit Fiyat Yasası’nı ve güncel uygulamalarını, yasanın yayıncılık dünyasına, bağımsız kitabevlerinin güçlenmesine, okuma kültürünün ve dağıtım sisteminin gelişmesine faydalarını anlatacaklar.

Okuma Kültürü ve Eğitim-Öğretim Kurumlarındaki Uygulamalar: Almanya Örneği

Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye’de okuma kültürünün gelişmesinin ve yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalığı artırmak amacıyla girişimlerini sürdürüyor. Frankfurt Kitap Fuarı’nın desteğiyle 11 Kasım Pazar günü 14.30-15.30 saatleri arasında Karadeniz Salonu’nda düzenlenen Okuma Kültürü ve Eğitim-Öğretim Kurumlarındaki Uygulamalar: Almanya Örneği başlıklı paneli Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Özgür Akın yönetecek. Almanya’dan konuk konuşmacılar Litcam Direktörü Karin Plötz ve Education 360° CEO ve Kurucusu Dr. Anja Hagen panelde, Almanya’da okuma kültürünün geliştirilmesine ve bu konuda eğitim-öğretim kurumlarındaki uygulamalara değinecekler. Plötz ve Hagen ayrıca; bu konuda STK’ların rolü, okullarla yapılan çalışmalar, devletle yapılan iş birlikleri, eğitim sisteminde kaliteli bir müfredatın nasıl oluşturulabileceği konularında da deneyimlerini paylaşacaklar.

İllüstratörler yayıncılarla İstanbul Kitap Fuarı’nda buluşuyor!

37. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP iş birliğiyle, illüstratörleri yayıncılarla bir araya getirecek profesyonel bir buluşma düzenleniyor. 13 Kasım Salı günü 10.30-13.30 saatleri arasında Marmara Salonu’nda gerçekleşecek buluşma, tüm çocuk ve gençlik yayıncıları ve illüstratörlerin katılımına açık olacak. Yayınevi yetkilileri ile illüstratörlerin bir araya geleceği özel görüşmelerde, illüstratörler portfolyolarını doğrudan yayıncılara sunarak işlerini tanıtma fırsatı yakalayacaklar.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan TÜYAP 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı; hafta sonu 10.00-20.00, hafta içi ve 18 Kasım’da ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Konuşmacılar hakkında

Dr. Anja Hagen

Education 360° CEO ve kurucusu Anja Hagen, eğitsel materyal geliştirme ve yayımlamayı kendi kendine öğrenmiştir. Fen-edebiyat alanında doktora derecesine sahip olan Hagen, kariyerine 20 yıl önce ders kitabı editörü olarak başlamış, ardından üç yıl süreyle federal hükümet ve eyalet hükümetleriyle iş birliği içinde büyük e-öğrenim projelerinin müdürlüğünü yapmıştır. Sekiz yılı aşkın süreyle ilkokullara yönelik ürünlerin yayın yönetmenliğini yürütmüştür. Son olarak, 5 yıl süreyle Almanya’nın en büyük eğitim yayıncılarından Franz Cornelsen’in yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur. İlk ve ortaöğretim pazarının tümünden sorumlu olduğu bu görevde, kurumsal yalın ürün geliştirme süreçlerini oluşturmuş ve Cornelsen’in dijital dönüşümünü başlatmak amacıyla bir start-up şirketin devralınması işlemlerini yürütmüştür. Bugün bağımsız danışman olarak çalışan Anja Hagen, belediyelere, okullara ve yayıncılara dijital dönüşüm ve eğitim süreçleri konularında destek vermektedir.

Karin Plötz

Düsseldorf Üniversitesi Tarih ve Sosyoloji Bölümü mezunu olan Karin Plötz, Frankfurt Kitap Fuarı’nda (AuM GmbH) Sponsorluk ve İşbirlikleri Direktörü ve Eğitim Odağı Direktörü olarak görev yapmıştır. Bu görevi sırasında 2006 yılında başlattığı “Okuryazarlık Kampanyası” ile dünya genelinde okuryazarlık oranlarını arttırmaya yönelik projesi, bugün LitCam adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa dönüşmüştür. Karin Plötz, halen LitCam Direktörlüğünü yürütmektedir.

Jean-Guy Boin

Ekonomist ve sosyolog Jean-Guy Boin, Fransa’da ve yurt dışında kitapçılık sektöründe uzman eğitmen ve araştırmacı, bir sosyal bilimler yayınevinde genel yayın yönetmeni, Fransa Kültür Bakanlığı Kitap Ekonomisi Dairesi Başkanlığı, 17 yıl boyunca Uluslararası Fransız Yayıncılık Bürosu (BIEF) Genel Müdürlüğü ve kitap ekonomisi danışmanı olarak görev yapmıştır.

Remi Gimazane

Rémi Gimazane, Fransa Kültür Bakanlığı nezdinde Kitap Ekonomisi Daire Başkanı’dır. Yazarları, yayıncıları ve kitapçıları kapsayan yayıncılık sektörü kamu politikalarından sorumludur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.