Ana sayfa ETKİNLİK Tommy Hartung, Contemporary Istanbul’daki Akbank Sanat Standı’nda

Tommy Hartung, Contemporary Istanbul’daki Akbank Sanat Standı’nda

PAYLAŞ

Akbank Sanat, 20-23 Eylül tarihleri arasında Contemporary Istanbul’daki standında Amerikalı sanatçı Tommy Hartung’un “Imge Şeyler – Image Things” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide Tommy Hartung’un video yapıtları sergilenecek.

Tommy Hartung’un nesnenin varlık yapısını aşmaya çalıştığının altını çizen küratör Hasan Bülent Kahraman, sergi ile ilgili değerlendirmesinde şöyle diyor: “Onun doğal konumunu doğa ötesi ve zihinsel bir düzeye çıkarma kaygısını güdüyor. Gerçeğin doğayla koparılmış ilişkisinde yeni bir düzey ve düzlem tasarlıyor. Bu insana da yeni bir düzlem tasavvur etmektir. İnsan sözcüklerle ve dille mevcuttur. Bir anlatıcıdır insan. Bunun kurmaca olup olmaması o derecede önemli değildir. Anlatının kendisidir önemli olan. Anlatı daima gerçeğin ötesindedir. Her anlatı öte anlatıdır/meta-anlatıdır. Hartung dili görselleştirerek anlatıyı imgeleştirerek insanı kendi varoluşunu yeniden sorgulamaya itiyor. İnsan bu kez, Hartung’un işlerinde imgelerin ve anlatıların içindedir ama görünmez. Çünkü imge ve anlatı varsa ve o imge ve anlatı yeniden kurgulanmışsa insan oradadır ve mevcuttur. Bu insanın doğa dışı olarak kendisi oluşunun ilk evresidir. Artık şeyler yoktur, imge şeyler vardır ve artık onlar insanı türetmektedir. Üstelik imge tekil değil çoğuldur. İmgelerin imgeleri ürettiği, imgelerin imgeler aracılığıyla üretildiği bir kesitte ve katmandayız. Hartung bu yeni evrenin kurucusudur.”

Sergi Adı: İmge Şeyler – Image Things
Sanatçı: Tommy Hartung
Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Sergi Tarihi: 20-23 Eylül
Yer: Contemporary Istanbul – Akbank Sanat Standı

Tommy Hartug hakkında

Ohio Akron’da 1979 yılında doğan Tommy Hartung, güzel sanatlar yüksek lisans (MFA) diplomasını Columbias Üniversitesi’nden aldı. Halen Queens, New York’ta yaşayan sanatçının yapıtları ABD’nin birçok eyaletindeki müzelerde ve sanat galerinde sergilendi. Bunların arasında, yakın dönemlerden başlamak üzere, 2017 yılında, Christopher Y. Lew ve Mia Locks küratörlüğünde, The Whitney Museum’s Whitney Bienali ile The Rose Museum, Massachusetts Waltham kentinde The Jewish Museum ve New York Queens’de Çağdaş Sanat Müzesi ve New York Queens’de PS1 sayılabilir.

Tommy Hartung’un yapıtları ayrıca, New York’ta, Çağdaş Sanat Müzesi (The Museum of Modern Art – MoMA), New York’ta Whitney Amerikan Sanat müzesi (Whitney Museum of American Art), New York’ta Hammer Müzesi (Hammer Museum), Los Angeles’da, Rose Art Museum ve Atina’da MA Dimitris Daskalopoulos koleksiyonlarında bulunuyor.

Tommy Hartung 2015 yılında, Louis Comfort Tiffany Vakfı Bienal Ödülü’nü (Louis Comfort Tiffany Foundation Biennial Award) ve 2011 yılında, Joan Mitchell Vakfı Ressamlar ve Heykeltraşlar Ödülü’nü kazandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.