Ana sayfa HABER “Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” Türker İnanoğlu Vakfı’na verilecek

“Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” Türker İnanoğlu Vakfı’na verilecek

PAYLAŞ

Türkiye’nin üniversite kimliği taşıyan uluslararası tek uzun metraj film festivali olan Eskişehir Uluslararası Film Festivali, 20.kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken festivalin etkinlikleri de belli olmaya başladı.

Bu yıl festivalde “Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” 1957’de sinema dünyasına adım atan Türker İnanoğlu’nun 1997 yılında kurduğu TÜRVAK’a verilecek. 1960’ta kendi şirketi Erler Film’i kurarak, siyah-beyaz ve renkli 200’ün üzerinde film çeken, 1979’da, Ulusal Video şirketini kurarak Türkiye’de yeni bir süreci, video dönemini başlatan ve 1985 yılında kurduğu stüdyoyla TRT kanalına, birçok haber ya da eğlence yapımı hazırlayan Türker İnanoğlu, 1997 Yılında TÜRVAK- Türker İnanoğlu Vakfı’nı kurdu. Yapımcılığını üstlendiği tüm filmlerin haklarını ve kendi üzerinde bulunan tüm televizyon yapımlarını, TÜRVAK’a devreden İnanoğlu, 2001 yılında TÜRVAK Vakfı’nda “Türkiye’nin ilk ve tek sinema müzesi”, TÜRVAK Sinema Müzesi’ni kurdu.

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali “TÜRVAK Sinema Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor!

Yeni filmleri ve yönetmenleri keşfetmek, filmlerin yaratıcıları ile buluşturmak, sinema üzerine düşündürmek ve tartıştırmanın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversite öğrencilerine ve genç sinemacılara da ulaşmayı hedefleyen 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali bu yıl “TÜRVAK Sinema Sergisi”ne ev sahipliği de yapacak. Sergide 10.000 üzerindeki koleksiyondan Türk sinema tarihinde iz bırakmış filmlerin orijinal afişlerine ve TÜRVAK Vakfı tarafından basılmış / hazırlanmış sinema kitaplarına kadar birçok eser Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Fuayesi’nde yer verilecek.

TÜRVAK hakkında

Türker İnanoğlu Vakfı’nı, 1997 yılında, yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu kurdu. 1957’de sinema dünyasına adım atan Türker İnanoğlu önce, Ömer Lütfi Akad ile Nişan Hançer’in 9 filminde, yönetmenlerin yardımcılıklarını üstlendi. 1959 yılında Senden Ayrı Yaşayamam adlı filmle yönetmenliğe başladı. Çeşitli yapımcılara filmler çektikten sonra, 1960’ta kendi şirketi Erler Film’i kurdu. Bu kurumda, siyah-beyaz ya da renkli, 200’ün üzerinde film çekti. 1979’da, Ulusal Video şirketini kurarak Türkiye’de yeni bir süreci, video dönemini başlattı. 1985 yılında kurduğu stüdyoyla TRT kanalına, birçok haber ya da eğlence yapımı hazırladı. 1960’lı yıllarda Filmciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliğiyle başlayan dernek etkinlikleri Türk Filmciler Derneği, FİYAP- Film Yapımcıları Derneği ve SE-SAM’da başkanlıklar olarak devam etti. 1997 Yılında TÜRVAK- Türker İnanoğlu Vakfı’nı kurdu. Yapımcılığını üstlendiği tüm filmlerle hakları, kendi üzerinde bulunan tüm televizyon yapımlarını, TÜRVAK’a devretti.

2001 yılında Kavacık’ta, TÜRVAK Vakfı’nda “Türkiye’nin ilk ve tek sinema müzesi”, TÜRVAK Sinema Müzesi’ni kurdu. Müze kapsamında 70.000 ciltlik bir sanat kitaplığı oluşturdu. Erler binasındaki TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi 2010 yılında Beyoğlu’na taşınarak, ziyaretçilerini, yeni yerinde ağırlamaya başladı. Türk Sinemasının ve Tiyatrosunun geçmişine ilişkin birçok belge, fotoğraf, afiş, aygıt ya da teknik donanım, bu müze çatısı altında toplandı. Bugün TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nin arşivinde 1000’nin üzerinde teknik araç, 6000’in üzerinde yerli film afişi, 10.000’in üzerinde sinema ya da tiyatro fotoğrafı bulunmakta.

TÜRVAK Türker İnanoğlu Sinema-Tiyatro Müzesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce tescil edilmiş, alanında ilk ve tek müze olma özelliğine sahiptir.

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nin yanı sıra vakıf, TÜRVAK- Sinema Televizyon Eğitim Merkezi’ni de kurdu. Kurum üstün, nitelikli ve uygulamalı bir eğitim sunarak hem ekran hem kamera arkası için, sektöre vasıflı yayıncılar kazandırdı. Bugün birçok TÜRVAK mezunu çeşitli televizyonlarda görev yapıyor. TÜRVAK, hem sinema emekçileriyle ailelerinin yaşamsal gereksinimlerini karşılıyor, hem de üniversitelerin sinemayla ilgili bölümlerindeki öğrencilere öğrenim bursu vermeye devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.