Ana sayfa ETKİNLİK Moda tarihinin önemli ismi Horst, kişisel sergisiyle Leica Gallery’de

Moda tarihinin önemli ismi Horst, kişisel sergisiyle Leica Gallery’de

PAYLAŞ

Leica Gallery, moda ve portre fotoğrafçılığında Irving Penn ve Richard Avedon ile 20.yüzyılın öncü isimleri arasında yer alan “Işık Ustası” Horst P. Horst’u ağırlıyor. Horst P. Horst’un “Horst: Moda ve Portreler” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisinin küratörlüğünü The Art Design Project Miami’den Juan Carlos Arcila-Duque ve Leica Gallery’den Yasemin Elçi üstlendi. Sergi, 13 Eylül – 24 Kasım tarihleri arasında Leica Gallery İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

Horst P. Horst Estate ve The Art Design Project Miami işbirliğiyle gerçekleştirilen sergide; Horst’un Yves Saint Laurent, Coco Chanel, Cy Twombly, Paloma Picasso, Marella Agnelli, Emilio Pucci, Elsa Peretti, Diane von Furstenberg portreleri, Classics ve Fashion in Color serileri sergileniyor. Salvador Dali, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli gibi önemli sanatçı ve tasarımcılarla çalışan Horst’un, İstanbul serisinden oluşan fotoğrafları da Dünya’da ilk kez bu sergide görülecek.

1930’ların başında ustası Paris Vogue’un baş fotoğrafçısı George Hoyningen-Huene yerine geçen Horst’un fotoğrafları kısa sürede Fransız, İngiliz ve Amerikan baskılarında yayımlanmaya başladı. Gerçeküstü, etkileyici ve zamansız karelerin yaratıcısı Horst, 60 yıllık olağanüstü kariyerinde fotoğraflarıyla Vogue ve House and Garden dergilerinin sayfalarını süsledi. Horst, moda fotoğraflarının dışında aktrislerden yazarlara, devlet başkanlarından kraliyet ailesine dek birçok ünlünün portresini de çekti.

Horst P. Horst hakkında

Klasik siyah-beyaz fotoğrafla başladığı kariyerine ünlü bir renkli fotoğrafçı olarak devam eden Horst, ifade biçimi olarak ışık illüzyonları konusunda ustadır. Almanya doğumlu fotoğrafçı (1906-1999) ev sahibinin en sevdiği koltuk gibi beklenmedik noktalara yerleştirdiği objektifiyle bakanlarda orada yaşıyormuş hissini uyandırmakta başarılıdır.

1930’larda yaratıcı avangardın merkezi Paris’e yerleşen fotoğrafçı, aralarında Coco Chanel, Elsa Schiaparelli ve Salvador Dali’nin de bulunduğu önemli tasarımcılar ve sanatçılarla dostluk kurdu. Kariyeri boyunca Paris’in savaş öncesi “haute couture” ihtişamından Amerika’nın hazır giyim modasına kadar pek çok temayı ele alan Horst, modayla sınırlı kalmayarak portre, nü, iç mekan ve natürmort fotoğrafta Antik Yunan ve Roma heykellerinden gerçeküstü söylemlere kadar pek çok kaynaktan beslenerek özgün ve olağanüstü işler üretti.

“Horst’un moda fotoğrafları gayet sakin iken, iç mekan fotoğrafları mekanı en canlı, çekici, etkileyici bir şekilde tasvir etmesiyle adeta empresyonist niteliktedir.”

The Art Design Project hakkında

The Art Design Project, sanat ve tasarımın tanıtımını amaçlayan özel bir sanat kurumudur. The Art Design Project’in kurucusu ve baş küratörü Juan Carlos Arcila- Duque, tasarım kariyerine 90’larda ilk tasarım stüdyosunu kurduğu New York’ta başladı. Arcila- Duque, Design District Galeri ile Miami’de fotoğrafın erken öncülerinden biri oldu. Orada Horst P. Horst, Peter Beard, Helmut Newton, Nobuyoshi Araki, Albert Watson, Sarah Moon sergileri yaptı.. Arcila-Duque, Horst P. Horst’un Amerika’daki ilk retrospektifinin, Forbes Müzesi’ndeki (NY) sergisinin küratörlüğünü yaptı. Art Basel Miami Beach’in kuruluşundan bu yana, Genç Misafir Programı’nın eş başkanı olarak görev aldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.