Ana sayfa İNCELEME İyiliğin ve acının hikayesi: Canım Kardeşim – Evden 677 Kilometre Uzakta

İyiliğin ve acının hikayesi: Canım Kardeşim – Evden 677 Kilometre Uzakta

PAYLAŞ

Hakan Özbek
Twitter: @gormoti

Bazı kitaplar yüreğinize dokunur. Bunlardan biri de Mark Lowery’nin kaleme aldığı Canım Kardeşim: Evden 677 Kilometre Uzakta… Türkçe’ye Yabancı Yayınları tarafından kazandırılan bu kitabın çevirisi Tolga Birler’e ait.

Bu kitabı ilk gördüğümde konusu hayli ilgimi çekmişti. İki kardeşin bir amaç uğruna yüzlerce kilometre yolculuk yapması iyi bir macera yaşatabilir diyerek elime almıştım fakat kapağı kapattığımda okuduğum hikayenin beklediğimin çok üstünde olduğunu söylemem gerek. Şimdiden bu yılın en iyileri arasına yazılması gerek diye düşünüyorum ki; okuduysanız ya da okuduğunuzda siz de bana hak vereceksiniz.

Her şey Charlie için

Canım Kardeşim: Evden 677 Kilometre Uzakta romanında Marty, kardeşi Charlie ile çok özel bir yolculuğa çıkmayı planlar. Preston’dan yola çıkarken Marty’nin hedefi kardeşini St. Bernards’a götürmek ve burada limanı düzenli olarak ziyaret eden yunusu görmektir. Neredeyse her şey planlanmıştır; hangi trene binecekleri, hangi duraklarda aktarma yapacakları, saat kaçta St. Bernards’ta olacakları… Özellikle saat kaçta orada olacakları oldukça önemlidir. Önceki yaz oraya gittiklerinde tanıştıkları adam yunusların limanı ziyaretlerini not almaktadır ve bir web sitesinden bunları paylaşmaktadır. Onlar da her ne kadar garanti olmasa da yunusu görmelerinin mümkün olduğu saatte orada olmak isterler. Yine de bilirler ki burası bir hayvanat bahçesi değildir ve görmek istedikleri yunusun orada olmama ihtimali her zaman vardır. Aslında Marty’nin yunuslar pek umurunda değildir ancak onun amacı Charlie’yi mutlu etmektir.

Buraya kadar hikayedeki her şey size normal gelmiş olabilir, doğrudur belki de. Ancak önemli olan hikayenin ne olduğu değil, nasıl anlatıldığıdır ve emin olun bu kitabı okuduğunuzda hikayenin ne kadar iyi olduğunu ve Lowely’nin anlatımındaki ustalığı göreceksiniz.

Marty ve Charlie’nin St. Bernards’a giden yolculuğu maceralarla doludur. Bir kere kısıtlı paraları vardır ve sadece tek bilet alabilmişlerdir. Ayrıca Marty sadece Charlie’ye değil, yanına aldığı sırt çantasına, onun içindeki defterine ve kurabiye kutusuna da sahip çıkmalıdır. Henüz 13 yaşındaki bir çocuk için büyük sorumluluk… Ama Marty iyi bir abidir ve öyle olduğunu Charlie’ye göstermek ister. Charlie özel bir çocuktur hatta doktorlara göre yaşaması bile mucizedir. Onun mutlu olması Marty için dünyadaki her şeyden Çarlilyon kere daha önemlidir.

Polisler, treni havaya uçurabilecek bir kız, Preston North End taraftarlarının da içinde olduğu bu macera sizi kesinlikle kendine bağlayacak, siz sadece kitabı elinize alın yeterli. Bu arada her bölümün başında Marty’nin şiirlerini de dikkatle okumak gerekiyor.

Bir gariplik var, fark edeceksiniz

Kitabı okurken çok keyif aldım, duygulandım ve başka duygular yaşadım. Hikaye çok güzel ancak zaman zaman fark edeceksiniz ve “Bir gariplik var” diyeceksiniz. Bu ‘garipliği’ muhtemelen anlamlandıramasanız ancak anladığınızda kalbinizi biri avucunun içine almış ve sıkıyor gibi hissedeceksiniz.

Burada hikayeye dair fazlasıyla detay verdiğimi düşünenler olabilir ancak emin olun kitapta bundan çok daha fazlası var ve benim anlatabileceklerim bu kadar. Çünkü sizi bu deneyimden mahrum bırakmak istemem.

İyiliğin kitabı

Bu kitap herhangi bir kitap değil, en başta bunun farkında olmak gerekiyor. Gerçekten çok özel bir hikayeyi anlatıyor. İyiliğin, kaybın ve ailenin ne denli önemli olduğuna dair değerli mesajlar içeriyor. Aile içinde yaşanan sorunlar ve bunun sonucunda başlayan yolculukta Marty’nin Charlie için yaptığı fedakarlıklar… Bir de Doktor Lizard ve Hen’in (şu treni havaya uçurabilecek kız) Marty için yaptıkları.

Ebeveynler mutlaka okumalı

Roman türündeki Canım Kardeşim: Evden 677 Kilometre Uzakta bir gençlik romanı gibi gelebilir gözünüze ancak bu bir yanılgı olacaktır. Zaten kitapların yaşı yoktur. Hatta ben bu kitabı özellikle yetişkinlerin daha dikkatli okumaları gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak bu yazımızı Marty Tompkins’in bir şiiriyle bitirmenin uygun olacağını düşündüm:

KARDEŞİM CHARLIE

Bir metafor

Minik savaşçı
Plastik ısırıcı
Hancı
Ağır uykucu
Denizaygırı gibi taklacı
Gaz çıkarıcı
Bungalov yükseltici
Bisküvi yağmacısı
Sandviç kafiyecisi
Kum tepeciği tırmanıcısı
Göz bandı takıcısı
Oda paylaşıcısı
Astımlı horlayıcı
Dost canlısı
Yunus gözlemcisi
Artık elimdesin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.