Ana sayfa KİTAP Spinoza ve Yaratıklar, Otonom Yayıncılık’tan raflarda

Spinoza ve Yaratıklar, Otonom Yayıncılık’tan raflarda

PAYLAŞ

Ariel Suhamy’nin yazdığı, Alia Daval’ın çizimlerini yaptığı Spinoza ve Yaratıklar kitabı Mustafa Çağlar Atmaca’nın çevirisiyle Otonom Yayıncılık’tan okurlarla buluşuyor.

Spinoza ve Yaratıklar

Örümcek, at, köpek. Aslan, fare. Kanatlı at. Sirenler. Hayaletler… Gerçek hayvanlar, düşsel yaratıkların toplandığı bu resimli ansiklopedi, Spinoza’nın büyük temalarını ortaya koyarken sözcükler kadar imgelerden, bilgi kadar mizahtan da yararlanıyor. Spinoza, geometrik yönteme dayalı kanıtlamalarını hayvan ve melez yaratık imgeleriyle desteklemekten hiç çekinmez. Üstelik bu imgeler, insanın arzuları ve eylemlerini geometrik çizgiler, düzlemler ve cisimleri inceler gibi incelemenin içerdiği mizahı daha da belirginleştirmeye yarar. Spinoza ve Yaratıklar da, filozofun izinden giderek, sözcükler ile çizimlerin gücünü birleştiriyor. Spinoza’nın felsefesinden çıkarılabilecek belki de en büyük dersi tekrarlarcasına, yaşamı olumlamanın, ondaki mizahı olumlamaktan geçtiğini gösteriyor.

Ariel Suhamy hakkında

Ariel Suhamy, felsefede doktora derecesi ve hocalık diplomasına sahiptir. “Spinoza’da İyi’nin İletimi” başlıklı doktora tezinin yanı sıra, Spinoza üzerine birçok makalesi bulunmaktadır. Eğitimini mezun olduğu okullardan ziyade müzikten aldığına inanıyor.

Alia Daval hakkında

Alia Daval, uzun süre bilimsel ressam olarak çalıştı. 2002 yılından bu yana Servovalve multimedya kolektifinin bir üyesidir. Spinoza’yla karşılaşması daha eskilere dayanmakla birlikte, bu kitap filozofla çizim üzerinden kurduğu ilk iletişim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.