Ana sayfa HABER Ömer Asım Aksoy Ödülü, Neşe Aksakal Duman’ın oldu

Ömer Asım Aksoy Ödülü, Neşe Aksakal Duman’ın oldu

PAYLAŞ

Yaşamı boyunca Dil Devriminin ödünsüz savunucusu olan, 30 Ekim 1993’te yitirdiğimiz Ömer Asım Aksoy’u dilci ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Aksoy Ailesiyle Dil Derneği’nin düzenlediği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nün kazananı belli oldu.’

Bu yıl deneme dalında açılan ödüle birçok yazarın yapıtı aday olurken; Adnan Binyazar, Yüksel Pazarkaya, Cengiz Bektaş, Feridun Andaç, (aile adına) Sevgi Özel’den oluşan seçici kurul, Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nün “Türler Arası En Güzel Yolculuklar” adlı deneme kitabıyla Neşe Aksakal’a verilmesini kararlaştırdı.

Ödül, 26 Eylül 2018’de 86. Dil Bayramı kutlama töreninde yazara takdim edilecek.

Neşe Aksakal hakkında

Neşe Aksakal, Artvin’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1990’dan itibaren Cumhuriyet Kitap, Adam Sanat, Çağdaş Türk Dili, Varlık, Sarnıç Öykü; Kitaplık, Sözcükler gibi dergilerde öykü ve incelemeler yazdı. Mustafa Kemal Atatürk’ten derlemeler içeren Bana Okunacak Romanlar Gönderiniz adlı kitabı 2014’te Alakarga Yayınları’ndan yayımlandı. Bilkent Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’nde görev yaptı. Işık Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.