Ana sayfa HABER Nurten Sancak’tan rehber niteliğinde bir kitap: “İlişkinin Dili Gizlidir”

Nurten Sancak’tan rehber niteliğinde bir kitap: “İlişkinin Dili Gizlidir”

PAYLAŞ

Klinik Psikolog Nurten Sancak, mesleki hayatı boyunca uzmanlık alanı olan ilişkileri yeni kitabında okuyucusuyla buluşturdu. Yıllarca çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, psikoloji alanında uzmanlığı, akademik hayat ve medya alanında çeşitli konularda adından söz ettiren Sancak, kitabında modern insanın yaşadığı zorluklara yönelik pratik ve uygulanabilir yöntemler sunuyor. Kitap, daha önce çeşitli yayınlar için yazdığı makalelerin gözden geçirilerek belli başlıklar halinde bir araya getirilmesiyle oluştu.

Kitabın lansmanı, Nurten Sancak’ın Kurucusu olduğu Hedefe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Lansmana iş insanları, akademisyenler, medya ve cemiyet hayatının tanınmış isimleri katıldı. Lansmanda konuşan Nurten Sancak, bir psikoterapist olarak insanların hayatlarına dokunabilmek ve fayda sağlayabilmenin, her zaman kendisinin öncelikli hedefi olduğunu belirtti.

Her ilişkinin kendine has ve bir o kadar da karmaşık olduğunu vurgulayan Sancak, “İnsanoğlunun Adem ve Havva’dan bu yana çözemediği kadın erkek bilmecesi, insanların temel kaygı ve ilgi odağını oluşturmaktadır” dedi.

Ailede önce kadını güçlendirmenin, bilinçlendirmenin işlevselliğini savunan Nurten Sancak; üretim ve danışmanlık sürecinde yer aldığı ve çoğu topluma fayda sağlayacak proje temaları; kadın, aile, kız çocuklarının bilime yönlendirilmesi ve benzeri başlıklar üzerine yoğunlaştı.

Kitabın sadece kadınlara yönelik bir kitap olmadığını da kitap kapağında vurguladığını belirten Sancak, “tüm kadınlara ve ilişkisine kıymet veren erkeklere” yönelik bir kitap olduğunu belirtti.

Özel teşekkür

Hedefe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi uzmanları ve ekibinin, kitabın hazırlanmasında kendisini cesaretlendirdiğini ve destek olduklarını belirten Sancak, bilimsel bakışın yanı sıra, deneyimlerinin de kitabın ortaya çıkmasında önemli olduğunu vurguladı.

Nurten Sancak hakkında

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan Nurten Sancak, klinik psikoloji yüksek lisansını ‘Olası Benlikler ve Depresyon İlişkisi’ konulu çalışması ile bitirmiştir. Gölcük Depreminde Gözlementepe’de ilk alan çalışmasını yapan Sancak Yüksek Lisansı sonrasında ise stajını Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışmasının yanı sıra Gestalt Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapiler ve EMDR Terapi eğitimlerini tamamlayan ve yetişkin psikoterapisinde çalışmalarını sürdüren Sancak, mesleki pratiğinde Bilişsel davranışçı terapi, Gestalt ve EMDR terapisi tekniklerini kullanmaktadır.

Nurten Sancak’ın mesleki ilgi ve uzmanlık alanları; depresyon, yeme bozuklukları, kaygı bozuklukları (Sosyal kaygı, obsesyon (takıntılar), panik atak, genel kaygı bozukluğu vb.) ve ilişki problemleridir. Bunların yanı sıra patolojik olmayan problemlerde hayata dair danışmanlık hizmeti ve medya danışmanlığı da vermekte olan Sancak, bu hizmetler kapsamında kişilerin yeni deneyimlere ve sürece uyumunu, medya tarafında ise program içeriği geliştirme konusunda danışanlarına yardımcı olmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almış olan Nurten Sancak, Doğuş Holding’in sponsorluğunda sürdürülen 3 Kumbara Çocuklar İçin Finansal Okur Yazarlık Sosyal Sorumluluk Projesi’nin Danışma Kurulu üyesi olarak görev almıştır. Halen birçok sosyal sorumluluk projesi yürütmekte ve sosyal sorumluluk projelerinde danışmanlık yapmaktadır. Nurten Sancak, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kurucularından olup aynı zamanda mütevelli heyeti üyesidir ve aktif olarak Alem Dergisi İcra Kurulu Başkanı olarak medya alanında da görev almış ve çalışmalarını yürütmüştür.

Kişisel ve mesleki ilgi alanın başında kadın, çocuk ve eğitimin yer aldığı Sancak 2017 Aziz Sancar Girls In STEM projesinde rol model olarak yer almıştır. Disiplinler arası bir öğrenim yaklaşımı olan STEM’ de amaç akademik disiplinleri gerçek hayatın içindeki konularla ilişkilendirerek öğrencilerin bilimi, teknolojiyi, mühendislik ve matematik konularını okul, toplum, iş ve küresel girişimlerde kullanabilme yetkinliklerini geliştirmektir. Sancak, STEM ve benzeri eğitim modellerinin yaygınlaştırılması ile ilgili proje çalışmalarına da devam etmektedir.

HEDEFE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ’nde ekibi ile birlikte yetişkin, çocuk, ergen, aile, çift, bireysel ve grup psikoterapileri ile eğitim, süpervizyon ve bilimsel çalışmalarını sürdürmekte olan Sancak, kurumsal hizmetler biriminde görev alan uzman ekibi ile projelerin oluşum ve yürütme aşamalarında da çalışmalarını ve hizmetlerini sürdürmektedir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.