Ana sayfa KİTAP ABD’de çok satan ders kitabı “Görme Biçimi Olarak Fotoğraf” raflarda

ABD’de çok satan ders kitabı “Görme Biçimi Olarak Fotoğraf” raflarda

PAYLAŞ
ghknş

Sanatın her alanında karşımıza çıkan gizemi çözümlemek ve bir fotoğrafta saklı onlarca anlamı keşfetmek ister misiniz? ABD’de çok satan ders kitabı “Görme Biçimi Olarak Fotoğraf” tam da bu keşfe yol göstermeyi hedefliyor. Reklam, psikoloji ve felsefe alanlarıyla adeta bir sarmal oluşturan fotoğraf sanatını masaya yatıran eser, The Kitap Yayınları etiketiyle artık Türkiye’de.

Richard Zakia imzasıyla uzun bir yolculuğu geride bırakan “Görme Biçimi Olarak Fotoğrafçılık” kitabı, Beşinci Edisyon’da John Suler’in de katılımıyla çok daha zenginleşiyor. Richard Zakia ve John Suller, bu kitapta algı, hafıza, renk, zaman, uzam, biçim, illüzyon, retorik ve fotoğraf eleştirisinin ilkelerini okuyucuyla paylaşıyor. Özellikle algı ve psikoloji kavramlarını fotoğrafçılık üzerinden ele alan Zakia ve Suler, okuyucuya yeni bakış açıları kazandırıyor.

“Görme Biçimi Olarak Fotoğraf”, fotografçılar ve sanatçılar başta olmak üzere görsel unsurların algımızı nasıl etkilediği konusuyla ilgilenen herkes için bir başucu kitabı olmaya aday.

Dijital Çağda Fotoğrafçılığın Anlamını Keşfe Çıkın

Fotoğraf sanatını odağına alarak farklı kavramları bu alana uygulayan kitap, fotoğrafçıların ve sanatçıların ufkunu genişleterek ilham veriyor. Aynı sahneye pek çok farklı açıdan bakabilme özelliği kazandırıyor.

Teknik ve kavramsal bilgileri Henri Cartier-Bresson, Man Ray ve Ansel Adams gibi dünyanın en iyi fotoğrafçılarının ilham verici görselleriyle somutlaştırıyor. Fotoğrafta beden dili, kamera açıları, görüntü oranları, otoportreler ve çekimler hakkında teknik bilgilerin eklenmesiyle, kitabın Beşinci Edisyon’u daha da güçlü bir metin ortaya koyuyor. Dijital çağın vazgeçilmez ögesi olan fotoğrafı, sosyal medyada fotoğraf paylaşımı üzerinden de ele almayı ihmal etmiyor.

Güçlü iddialarla otuz yıllık yolculuğuna çok daha iddialı şekilde devam eden “Görme Biçimi Olarak Fotoğraf”, Türk fotoğraf tutkunlarının hayatını değiştirmek için okuyucularını bekliyor.

Görme Biçimi Olarak Fotoğraf

Bir fotoğrafa baktığınızda ne görüyor, düşünüyor ve hissediyorsunuz? Seyircilerinizin fotoğraflarınıza nasıl tepki vermesini istiyorsunuz? Richard D. Zakia, klasikleşmiş Görme Biçimi Olarak Fotoğraf kitabı aracılığıyla fotoğrafçıların yaratıcı vizyonlarını zenginleştirmelerine otuz yıl boyunca yardım etti. Şimdi John Suler da Zakia’ya katıldı ve ikisi beraber, algı, hafıza, renk, zaman, uzam, biçim, illüzyon, retorik ve fotoğraf eleştirisi ilkeleri hakkında yazıyorlar. Diğer kitapların aksine, Görme Biçimi Olarak Fotoğraf fotoğrafın sanat, tasarım ve reklamla, psikoloji ve felsefeyle ilişkisinin yanı sıra, fotoğrafın görüntü üretme disiplinleri arasındaki özel yerini de anlatıyor. Amatör ya da profesyonel fotoğrafçı olmanız fark etmez, bu yaklaşım sayesinde, özellikle içinde bulunduğumuz dijital çağda, fotoğrafçılığı yalnızca bir teknik ve kompozisyon becerisi olarak değil, gerçekten görmenin yöntemi olarak da takdir edeceksiniz. Bu kitapta:

  • • Sosyal medyada fotoğraf paylaşımı ve fotoğraf eleştirisine yönelik çevrimiçi gruplar hakkında yeni bölümler,
  • • Henri Cartier-Bresson, Man Ray ve Ansel Adams gibi, Dünya’nın en iyi fotoğrafçılarından ilham verici görseller,
  • • Önemli noktaları ile “Karar anı” fotoğrafçılığı ve bu tür fotoğrafçılığın neden bazıları tarafından fotoğrafçılığın özü olarak görüldüğü hakkında kapsamlı bir tartışma,
  • • Fotoğrafta beden dili, kamera açıları, görüntü oranları, otoportreler ve özçekimler hakkında ve anılar ile kişiliğin fotoğrafçılığı nasıl etkilediği hakkında yeni bölümler bulacaksınız.

John Suler hakkında

Dr. John Suler, Rider Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde Psikoloji Profesörüdür. Yaratıcılık, kişisel kimlik, psikoterapi ve kişilerarası algıdaki imajlar üzerine çalışmalar yayınladı.

Richard Zakia hakkında

Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde Emeritus Profesör, Dr. Richard Zakia, fotoğrafçılığın birçok alanında dersler verdi ve Güzel Sanatlar Fotoğraf Bölümü ve Görüntü Sanatları dalında Lisansüstü Programı’nın başkanlığını üstlendi. Zakia, 2012 yılında hayata gözlerini yumdu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.